Blog

Domů Blog Jak pomohou změny podpory v nezaměstnanosti zaměstnancům a zaměstnavatelům?

1.11.2024

Jak pomohou změny podpory v nezaměstnanosti zaměstnancům a zaměstnavatelům?

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil zásadní reformu systému podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikací, která má za cíl motivovat občany k aktivnímu hledání nového zaměstnání a umožnit jim přístup k lepším pracovním podmínkám. Tento plán má také přispět ke zvýšení flexibility pracovního trhu, který je v Česku považován za jeden z nejstrnulejších v EU.

Hlavní novinky v podpoře:

  1. Zvýšení podpory v nezaměstnanosti – V prvních třech měsících nezaměstnanosti se podpora zvýší na 80 % předchozího čistého příjmu. Ve druhé fázi zůstane na 50 %, přičemž zbývající doba bude pokryta sazbou 40 % (současně je tato podpora stanovena na 65 %, 50 % a 45 %)​.
  2. Jednotná maximální výše podpory – Maximální podpora v nezaměstnanosti i při rekvalifikaci bude sjednocena na úrovni 80 % průměrné mzdy. Pro rok 2024 by tak maximální částka činila 33 942 Kč, což je výrazný nárůst oproti současné podpoře 24 608 Kč v nezaměstnanosti a 27 578 Kč při rekvalifikaci.
  3. Změna podmínek pro starší uchazeče – Osoby nad 55 let budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po delší dobu (až 11 měsíců pro osoby nad 60 let), což zajišťuje zvýšenou ochranu této věkové skupiny. V prvních třech měsících mají nárok na 80 % předchozího příjmu, což poskytuje stabilitu v období hledání práce.
  4. Podpora i při dobrovolném odchodu ze zaměstnání – Nově bude podpora sjednocena pro všechny uchazeče, a to bez ohledu na důvod opuštění zaměstnání. Současná pravidla totiž odrazují občany od dobrovolného odchodu ze zaměstnání, což nová reforma zmírňuje.
  5. Zvýšení podpory při rekvalifikaci – Rekvalifikace bude více motivována díky podpoře ve výši 80 % předchozího příjmu, která bude nově vyplácena i za dny účasti na kurzech​.
  6. Podpora pro osoby bez předchozích příjmů – Uchazečům bez předchozích příjmů se navýší částky podpory tak, aby mohli lépe čelit ekonomickým výzvám v nezaměstnanosti a přechodu na nový pracovní trh.

Cíle reformy

Reforma sleduje několik hlavních cílů, jako je podpora dobrovolné mobility pracovníků a zajištění vyšší flexibility pracovního trhu. Další klíčovou ambicí je rozproudit zaměstnanost a zvýšit efektivitu trhu práce – změna zaměstnání totiž často vede ke zvýšení mzdy o 8–12 %, což má pozitivní dopad i na výběr daní a na státní rozpočet​.

Proč jsou změny potřebné?

Nízká mobilita na trhu práce a finanční závislost mnoha českých domácností na stávajícím zaměstnání omezují motivaci k hledání lepší práce. Podle analýz si 22 % zaměstnanců nemůže dovolit zůstat bez příjmu ani na krátkou dobu, což snižuje možnosti mobility a zvyšuje tlak na přijetí prvního dostupného zaměstnání.

Dopady a předpokládaná účinnost

Reforma, která bude projednána spolu s novelou zákoníku práce, by měla začít platit od ledna 2026. Cílem změn je zajistit nejen větší ochranu zaměstnanců při ztrátě zaměstnání, ale také zamezit zneužívání systému, například prodloužením doby důchodového pojištění potřebného pro nárok na podporu z šesti na devět měsíců​.

 

Zdroje:

Tisková zpráva MPSV ČR: odkaz

Prezentace MPSV a Úřadu práce: odkaz

Magazín Alma Career: odkaz

Odebírejte novinky!

Chcete být informováni o nových nabídkách práce? Můžete si nastavit konkrétní profese a okresy, o které máte zájem.