V tomto článku se budeme věnovat úpravám, které se dotýkají dohod o provedení práce (dále jen „DPP“).
Tzv. konsolidační/“ozdravný“ balíček přinesl již od 1.7.2024 mimo jiné změny v oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a dohod o provedení práce. Zaměstnavatel musí sdělovat měsíčně České správě sociálního zabezpečení výši zúčtovaného příjmu za všechny zaměstnance, kteří pro ně pracují na základě DPP. První hlášení bylo nutné podat za měsíc červenec, a to do 20. srpna 2024. Hlášení se podávají každý měsíc, a to do 20. dne následujícího měsíce. Např. za měsíc září je nutné podat výkaz do 20. října 2024, resp. do pondělí 21. října 2024, protože pokud připadne poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem nejbližší pracovní den.
Zaměstnavatel zasílá údaje o zaměstnancích na DPP vždy a pouze elektronicky, a to prostřednictvím formuláře „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“.
Pojistné na sociální zabezpečení je v letošním roce z DPP odváděno stejně jako v předchozím období, tzn. pouze v případech, kdy je za kalendářní měsíc zúčtován zaměstnavatelem započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč.
U dohod o pracovní činnosti (dále jen „DPČ) nebyla v rámci konsolidačního balíčku provedena v limitech vzniku účasti na pojištění žádná změna, nadále platí stávající právní úprava. Zaměstnavatel má povinnost oznámit příslušné územní správě sociálního zabezpečení nástup do zaměstnání zaměstnance činného na základě DPČ pouze v případech, kdy sjednaná částka započitatelného příjmu činí za kalendářní měsíc aspoň částku rozhodnou pro účast na nemocenském pojištění. V roce 2024 činí rozhodný příjem 4 000 Kč.
Od 1. ledna 2025 mělo být v zákoně o nemocenském pojištění upraveno, že účast na pojištění vzniká a pojistné na sociální zabezpečení bude odváděno z DPP v případech, kdy zaměstnavatel si DPP u zaměstnance „zarezervuje“ a započitatelný příjem v kalendářním měsíci bude vyšší než 25 % průměrné mzdy podle § 23b odst. 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů. V ostatních případech bude pojistné na sociální zabezpečení odváděno z DPP, pokud započitatelný příjem bude vyšší než částka rozhodného příjmu.
Tak, jak byla Českou správou sociálního zabezpečení vyhodnocena data za měsíc červenec 2024, právní úprava, která by měla být účinná od 1. 1. 2025 by dopadla reálně pouze na 9,7 % osob s alespoň jednou evidovanou dohodou o provedení práce.
Právní úprava v tzv. konsolidačním balíčku od 1.1.2025 by nepřinesla významné zvýšení příjmů státního rozpočtu z výběru pojistného. V následujících měsících by tedy mělo dojít, po daném příslibu vlády, k zrušení právní úpravy, tzn. nedojde k zastropování dohod a odvodům z nich, ale bude nadále probíhat pouze evidence dohod.